Irn Wikipdia

Irni Iszlm Kztrsasg (Dzsomhuri-je Iszlmi-je Irn) Nemzeti mott: (perzsa) (Esztegll, zdi, dzsomhuri-je iszlmi) Fggetlensg, szabadsg, iszlm kztrsasg Nemzeti himnusz: Szorud-e melli-je dzsomhuri-je iszlmi Fvrosa Tehern . sz. 35 41, k. h. 51 2535.683333333333, 51.416666666667 Legnagyobb vros Tehern llamforma iszlm kztrsasg Vezetk Legfels vezet Ali Hmenei Elnk Hasszn Rohani Hivatalos nyelv perzsa Beszlt nyelvek azeri, trk, kurd Egyests i. e. 625 Iszlm kztrsasg kikiltsa 1979. prilis 1. Tagsg ENSZ, IMF, OIC, OPEC Npessg Npszmlls szerint 77447168 f (2013)[1] Rangsorban 17 Becslt 78 192 200 f(2014. jlius) Rangsorban 17 Npsrsg 48 f/km GDP 2016. (forrs: IMF) sszes 419,643 millird dollr(29) PPP: 816,839 millird dollr Egy fre jut 5246 dollr(85) PPP: 11 209 dollr HDI(2008.) 0,777(84)kzepes Fldrajzi adatok Terlet 1 648 195 km Rangsorban 18 Vz 0,7% Idzna teherni id (UTC+3:30) teherni nyri id (UTC+4:30) Egyb adatok Az adatok megjelentshez kattints a kinyit hivatkozsra. Pnznem irni ril(IRR) Nemzetkzi gpkocsijel IR Hvszm 98 Seglyhv telefonszm Internet TLD .ir Villamos hlzat 220 volt Elektromos csatlakoz Kzlekeds irnya jobb

Irn (perzsul ), hivatalos nevn az Irni Iszlm Kztrsasg (perzsul ), rgebbi elnevezssel Perzsia kzel-keleti orszg Dlnyugat-zsiban. Az Egyeslt Nemzetek Szervezete, az OPEC, az Iszlm Konferencia Szervezete s az ENKM alapt tagja.

Noha az orszgot a helyiek mr legalbb az Akhaimenida-idszak ta Irnknt is ismerik, nyugaton 1935-ig csak a Perzsia elnevezssel illettk. 1959-ben Mohammad Reza Pahlavi irni sah bejelentette, hogy mindkt megnevezs hasznlhat. A Homeini ajatollah vezette 1979-es forradalmat kveten az orszg hivatalos neve Irni Iszlm Kztrsasg (perzsul ) lett, amely llamformja szerint teokratikus (iszlm) kztrsasg.

Az Irn () sz si formja az Arianm, amely elnevezssel Irn vagy Perzsia npe orszgt egykor nevezte (elszr a szsznida idszakban). E kifejezs mellett az Ernsahr kifejezs is hasznlatban volt. Az arianm az Indoirni npek sz tbbes szma, melynek jelentse gy "Az rjk fldje".

A Perzsia kifejezst az eurpai orszgok hasznltk az orszg jellsre az perzsa Birodalom akhaimenida dinasztija ta, az i. e. 6. szzadtl. Elssorban a grg trtnetrk hasznltk elszeretettel a Persis () kifejezst, amelynek jelentse "A perzsk orszga".

Irn a kzel-keleti trsg msodik legnagyobb terlet orszga, terlete 1 648 195km2. Szomszdai szakon rmnyorszg, Azerbajdzsn, a Kaszpi-tenger, valamint Trkmenisztn, keleten Afganisztn s Pakisztn, dlen az Omni-bl s a Perzsa-bl, nyugaton pedig Irak s Trkorszg.

Terletnek kzponti rszt sivatagos, illetve sztyepp-bortotta, mocsarakkal, ss tavakkal tarktott felfld teszi ki, amelyhez szakon a Kaszpi-tenger partjn hzd Alborz, dlnyugaton pedig a Zagrosz-hegysg lncai kapcsoldnak.

Irn terlett az Irni-fennsk s a fennskot kzrefog, az Eurzsiai-hegysgrendszer rszt kpez hegysglncok (Zagrosz, Alborz s ms hegysgek) alkotjk.

A fennsk medenci keleten rszben ss tavakkal kitlttt sivatagok, a nyugatabbra elhelyezked fennski terleteken azonban a nagyobb csapadkmennyisg sztyeppe kialakulst eredmnyezte.

Irn kt legnagyobb hegysglnca az szakon hzd Alborz s a nyugaton hzd Zagrosz. Az Alborz s egyben Irn legmagasabb pontja a Tehern kzelben tallhat Damvand (5771 m). A Zagrosz legmagasabb cscsa a 4409 m magas Dena.

Nagyobb sksgok az Irni-fennskon s a peremhegysgeken kvl tallhatk, elssorban a Kaszpi-tenger, valamint a Perzsa- s az Omni-bl partvidkn.

Irntl szakra tallhat a Kaszpi-tenger, tle dlre a Perzsa-bl s az Omni-bl. A kedveztlen ghajlati felttelek miatt a szrazfldn nem alakultak ki hossz, bviz folyk. Egyetlen hajzhat mret folyja a Karun, amely dlen a Perzsa-blbe torkoll Satt el-Arab (ms nven Arvand Rd) folyhoz csatlakozik. Nagyobb llvz az orszgban az szaknyugaton tallhat Urmia-t, valamint a keleti orszgrsz nhny nagyobb ss mocsara, mint pldul a Dast-e Kavir s a Dast-e Lut.

Irn ghajlata vltozatos, tbb ghajlati gv egyszerre jelen van terletn.

Legszrazabbak a mrskelt vi sivatagi ghajlat uralta fennski medenck, elssorban a keleti rszek, ahov a nedvessget hoz szl nem jut el. Itt valdi sivatagok alakultak ki. A csapadk valamivel tbb a fennsk nyugati rszn, amely ebbl fakadan srbben lakott. Az ves csapadkmennyisg helyenknt 200mm alatti. A nyr forr s szraz, az tlaghmrsklet meghaladja a 38 fokot.

Dl-Irnban a Perzsa-bl s az Omni-bl parti sksgain a nyr nagyon forr s prs, a tl pedig enyhe. Az vi csapadkmennyisg 135355mm kztti.

Az orszg szaki peremn, a Kaszpi-tenger sksgn a tl szintn enyhe, a hmrsklet ritkn esik fagypont al. A nyri hmrsklet ltalban nem haladja meg a 29 fokot. A sksg keleti rszn az vi csapadkmennyisg 680mm, a nyugati rszn meghaladja az 1000mm-t. Itt nedves, szubtrpusi klma alakult ki.

A hegyvidken kontinentlis ghajlat uralkodik, magashegysgi ghajlati jegyek jellemzk. A Zagrosz medenciben alacsonyabb a hmrsklet, tlen a napi tlaghmrsklet fagypont alatt marad, sok a h.

Erdk

Erds sztyeppe

Fves sztyeppe

Flsivatagos terlet

Sivatag

Ss rtri mocsr

ghajlati s domborzati vltozkonysga folytn Irn nvny- s llatvilga is vltozatos.

Az orszg egytized rszt bortjk erdk. Az erdalkot fa tpust az ghajlati s domborzati viszonyok befolysoljk. Legkiterjedtebb erdssggel a Kaszpi-tenger menti rgi rendelkezik, ahol a jellemz erdalkotk a tlgy, kris, szilfa s a klnbz ciprusflk.

Fbb emlsllatai: medvk, gazellk, vaddisznk, farkasok, nagymacskaflk (eurzsiai hiz, zsiai geprd, perzsa leoprd), vadtevk, vadkecskk, saklok. Az zsiai geprd kihalflben van, vente alig pr pldnyt regisztrlnak belle Irn szerte.

Legfbb hziastott llatai: birka, kecske, szamr, teve, szarvasmarha, vzibivaly, l.

Irnban is kialakult a termszetvdelem soklpcss rendszere vannak nemzeti parkok, vdett erdk, llatrezervtumok, vdett tjak, termszetvdelmi terletek.[2]

2016-ban az UNESCO termszeti vilgrksgg nyilvntotta a Lut-sivatagot a VII. s VIII. kritriumok alapjn.[3]

Trtnelem eltti rgszeti lelhelyek tucatjai szerte az irni fennskon mutatjk, hogy az i. e. IV. vezredben mr si kultrk s vrosias teleplsek lteztek, vszzadokkal a kzeli Mezopotmia legkorbbi civilizcii eltt.

Az indoirniakbl akkoriban vltak el az elirni npek. Az rja (elirni) trzsek az i. e. III. s II. vezredben rkeztek az Irni-fennskra, valsznleg tbb hullmban. k nomdok voltak akkoriban. Ksbb az elirniak nyugati s keleti csoportra vltak szt. Az i. e. I. vezredben a nyugati csoporthoz a mdek, perzsk, baktriaiak s a parthusok tartoztak, mg a kimmerek, szarmatk s alnok (a jszok eldei), szktk a Fekete-tengertl szakra lv pusztkon ltek. Ms trzsek keleten telepedtek le, szllsterletk messze benylt az indiai szubkontinens szaknyugati hegyvidki hatrterletre egszen a mai Beludzsisztnig. Megint ms trzsek messze nyugaton a Balknon ltek, mint a szktk, vagy messze keleten, Hszincsiangban. Az avesztainak nevezett keleti irni nyelven rtk a zoroasztrista valls szent irata, az Aveszta i. e. 1000 krl. Ez himnuszokat s trvnyeket tartalmaz. A zoroasztrinizmus volt az Akhaimenida Birodalom s az azt kvet irni birodalmak llamvallsa a 7. szzadig.

A mdek egyestettk elszr Irnt (i. e. 625559), legnagyobb kirlyuk, Nagy Krosz pedig a mdek s perzsk egyestsvel ltrehozta az Akhaimenida Birodalmat (i. e. 559330). Krosz halla utn legidsebb fia, II. Kambszsz folytatta a hdtsokat. Egyiptomot is meghdtotta. Kambszsz halla utn trnviszly trt ki, amelybl a kirlyi csald tvoli rokona, Dareiosz (i. e. 522486) kerlt ki gyztesen. t tekintik az kori Irn legjelentsebb uralkodjnak.

Krosz s Dareiosz uralkodsa alatt a Perzsa (Irni) Birodalom az addigi trtnelem legnagyobb s leghatalmasabb birodalma volt. A birodalom hatrai keleten az Indus s Amu-darja folykig, nyugaton a Fldkzi-tengerig terjedtek, belertve Anatlit (a mai Trkorszgot) s Egyiptomot. I. e. 494-ben az athniak tmogattk a miltosziak lzadst, az eredmny Szardeisz kirablsa lett. Ez vltotta ki a perzsk grgk elleni hadjratait az i. e. 5. szzad els felben a grgperzsa hborkat. Ezekben a hborkban a perzsk rtek el jelentkeny sikereket, mg Athnt is leromboltk i. e. 480-ban, de vgl a grgk gyztek s visszavonulsra knyszertettk a perzskat. A harcok i. e. 449-ben rtek vget.

Nagy Sndor i. e. 334-ben tmadta meg az Akhaimenida Birodalmat, utols uralkodjt i. e. 333-ban gyzte le az isszoszi csatban. Ezt kveten i. e. 328327-ben elfoglalta teljes terlett. A birodalom rszeinek lre sajt tisztjeit lltotta, ezzel elksztve a birodalom sztesst, ami halla utn kvetkezett be. Az jraegyestsre majdnem 700 vet kellett vrni. Nagy Sndor birodalmnak utdllamait, gy a szeleukidk majd az ket kvet arszakidk llamt is, a vazallus uralkodk rendszere jellemezte. A szsznidk korban azonban ismt az akhaimenidkhoz hasonlan kormnyzkat (modern perzsa nyelven: shahrab) nevezett ki az uralkod, ami ltal kzvetlenl rvnyeslt a kzponti hatalom akarata. Nagy Sndor, majd az t kvet ksbbi idegen dinasztik uralma alatt is fejldtt s perzsa jelleg maradt a trsadalom.

Az i. e. 3. szzad vgtl kezdve az arszakida dinasztia ltal vezetett Prtus Birodalom legyzte a szeleukida birodalmat s uralma alatt egyestette az irni felfldet, majd uralma alatt tartotta Mezopotmit i. e. 150 s i. sz. 224 kztt. Ez volt az kori Irn harmadik bennszltt dinasztija, t vszzadon t maradt hatalmon. Mdia, Asszria, Babilnia s Elm meghdtsa utn a prthusok megszerveztk birodalmukat. Ezekben az orszgokban a korbbi elit grg volt, az j uralkodk tvettk szoksaikat, ha az clszernek ltszott uralmuk szempontjbl. Vgeredmnyben a vrosok megtartottk korbbi jogaikat s a polgri kzigazgats tbb-kevsb srtetlenl kerlt prthus irnyts al.

Parthia a Rmai Birodalom sellensge volt keleten, megakadlyozta a rmaiak terjeszkedst kelet fel. A prthusok pnclozott nehzlovassgot (kataphrakt lovassg) s knnyebb felszerels, de mozgkonyabb lovas jszok alkalmazsval 300 ven t lltak ellent Rmnak. I. e. 36-ban nevezetes rmai hadvezr, Marcus Antonius katasztroflis hadjratot vezetett a prthusok ellen. 32000 embert vesztett el. Augustus rmai csszr idejn Rma s Parthia bizonyos vits krdseket diplomciai ton rendezett. Ekkor szolgltatta vissza Parthia azokat a lgijelvnyeket, amelyeket Marcus Antoniustl, illetve i. e. 53-ban a katasztroflis Carrhae-i csatban Crassustl zskmnyolt.

A Parthus Birodalom 224-ben bukott el, amikor a rosszul szervezett birodalom utols kirlya veresget szenvedett sajt vazallustl, Ardasrtl. I. Ardasr a Szsznida Birodalom alaptja. Megkezdte a birodalom gazdasgi s katonai jjszervezst. A szsznida birodalmat az akhaimenida mintjra szerveztk jj. A birodalmat az "rjk birtoknak" hvtk, fvrosa Ktsziphon volt. A rmaiak sorozatos veresget szenvedtek tlk.

632-ben kezdtk az Arab-flszigetrl rkez portyzk tmadni a Szsznida birodalmat.

A Prthus, majd a Szsznida birodalom idejn a Selyemton foly kereskedelem jelents szerepet jtszott Kna, Egyiptom, Mezopotmia, Perzsia, az indiai szubkontinens orszgai s Rma fejldsben, ezltal elsegtette a modern vilg megalapozst. Bizonyos prthus intzmnyekben kimutathat a klasszikus grgsg befolysa s keletiv alaktsa. A prthusok ptszeti jtsai befolysoltk az eurpai romn stlus ptszetet. A szsznidk idejn Irn kapcsolatai Knig rtek, virgzott a mvszet, a zene s az ptszet.

Az iszlm hdts utn Irnt az Omajjd Kaliftusba tagoltk be. Az iszlamizci mlyrehat vltozsokat okozott a kultrban, a tudomnyban s az irni trsadalom szerkezetben: a felvirgz perzsa irodalom, filozfia, orvostudomny s mvszet az jonnan alakul muszlim civilizci lnyeges eleme lett. Kulturlis, politikai s vallsi tren az irni hozzjruls az j muszlim civilizcihoz rendkvl fontos. Mindezek kvetkezmnye Irn muszlim aranykora.

Egy irni hadvezr, Abu Muszlim elzte az omajjdokat Damaszkuszbl s segtette az abbszida kalifkat Bagdad meghdtsban. Az abbszida kalifk vezreket neveztek ki az irniak fl, ezek az irni kormnyzk jelentkeny autonmira tettek szert. 822-ben Khoraszn kormnyzja, Tahir fggetlenn nyilvntotta magt s megalaptotta a thiridk j perzsa dinasztijt. Az ezt kvet szmnida rban Irn megvdte s megerstette fggetlensgt.

Irnban sohasem sikerlt az arabizls. Volt erre trekvs, de az csak megerstette az irniak elszntsgt, hogy megvjk fggetlensgket az arab hdtktl. A nemzeti dinasztik alatt kulturlis virgzs a 9. s 10. szzadban tartott. E korszak legjelentsebb hatsa, hogy folytatdott a perzsa nyelv hasznlata, amely a mai napig Irn hivatalos nyelve. Firdausz, Irn legjelentsebb eposznak szerzje, mindmig a legfontosabb szemly a perzsa nyelv fenntartsban. Az iszlm hdts utni irni filozfia kapcsolatban llt az irni, az grg s a fejld muszlim filozfival. Perzsia e korbl szrmaz filozfiai hagyomnya az okkult s transzcendentlis filozfia.

A 11. szzadban, Mahmd al-Gazn megalaptotta a kiterjedt Gaznavida Birodalmat, amelynek fvrosai Iszfahn s az afganisztni Gazna (ma Gazni) voltak. Utdai, a szeldzsukok a Fldkzi-tenger s a Kzp-zsia kztti trsg legjelentsebb hatalma voltak. Ebben az idszakban tudsok szzai jelentsen hozzjrultak a mszaki ismeretek, a tudomny s az orvosls fejldshez. Ez a ksbbiekben befolysolta az emelked Eurpa tudomnyt a renesznsz korig.

1218-ban a keleti tartomnyokat elpuszttotta Dzsingisz kn betrse. Ez volt a mongol hdts kezdete. 1220 s 1260 kztt Irn lakossga 2500000-rl 200000-re cskkent a tmeges kivgzsek s az hnsg kvetkeztben. Dzsingisz kn unokja, Hleg kn azt lltotta IX. Lajos francia kirlyhoz rt levelben, hogy betrse Irnba s a Kaliftusba 200000 halottat okozott. A pusztuls akkora volt, hogy sok vros a 20. szzadig nem rte el a mongol betrs eltti lakossgt, vagyis nyolc vszzadon t. De Hleg kn, Timur Lenk s utdaik tvettk a meghdtottak szoksait s intzmnyeit, fennmaradt a klnll perzsa kultra.

Az els irni sita iszlm llamot a Szafavida-dinasztia (15011722) els tagja, Iszmil sah alaptotta. A szafavida dinasztia jelents politikai hatalom volt, szmos ktoldal llamkzi szerzds rszese. A szafavidk hatalmuk cscst Nagy Abbsz uralkodsa idejn rtk el. A dinasztia gyakran kerlt sszetkzsbe a trkkkel, az zbg trzsekkel s a portuglokkal. Uralmuk alatt Iszfahnban kszltek az irni iparmvszet trtnetnek eszttikai szempontbl legbecsesebb darabjai. Szigoran kzpontostottk llamukat, ksrletet tettek a hadgy modernizlsra, sajtos ptszeti stlus jelzi uralmuk idejt. 1722-ben afgn lzadk legyztk Szultn Huszajn sahot, ezzel elbukott a szafavida dinasztia. 1735-ben Ndir sah kiszortotta az afgnokat Iszfahnbl. 1738-ban betrt Indiba, ekkor zskmnyolta a Pvatrnt, a Koh-e-Noor s Darya-e-Noor gymntot, az irni kirlyi kincstr keit. Uralma nem volt hossz, 1747-ben meggyilkoltk. t 1750-ben a Zand-dinasztia kvette, alaptja Karim kn volt, fvrosa pedig Sirz. Uralmukat viszonylagos bke s virgzs jellemezte. E dinasztinak hrom uralkodja volt. Az utolst 1794-ben kivgeztette Aga Muhammad kn, a Kdzsr-dinasztia alaptja. a fvrost Tehernba tette t. Tehetsges kancellrja, Amir Kabir modern kzigazgatst vezetett be s ms modernizl reformokat kezdemnyezett. A Kdzsr rban Irn tbb hbort vvott az oroszokkal, amelyek eredmnyeknt Irn elvesztette terletnek csaknem felt Oroszorszg s a Brit Birodalom javra. Mgis, Irn kpes volt megrizni fggetlensgt, elkerlni a gyarmatostst. Az ismtld kls tmadsok s sajt korrupcija meggyengtette a Kdzsr dinasztit. 1906-ban alkotmnyos forradalom trt ki, sszehvtk az els orszggylst, bevezettk az alkotmnyos kirlysgot.

1921-ben az ertlen kormnyt brit sztnzsre egy Atatrkt pldakpnek tart tiszt, Reza Pahlavi megdnttte, s 1925-ben sahh kiltatta ki magt, megbuktatva a Kdzsrokat. Az 1941-ig regnl Pahlavi a trk reformokat kvnta tltetni Irnba, ezrt kemnyen harcolt a klfldiek ltal felszerelt nomdok s a befolysos sita egyhz ellen. Nevhez fzdik az els irni egyetem megalaptsa, a ktelez kzoktats elrendelse, a vezetknvhasznlat ktelezv ttele, az llami hadsereg megteremtse s erltetett felduzzasztsa, valamint az j, bolgrbelga mintj alkotmny, valamint a sart felvlt polgri s bntettrvnyknyvek bevezetse. Heves iszlmellenessge felttlen nyugatbartsgban, az kori pogny perzsa kultra fellesztsi ksrleteiben s a sita klrus elleni kegyetlen megtorlsokban csapdott le, amivel rendkvl npszertlenn vlt alattvali krben. Radsul diktatrikus kormnyzata az arisztokrcira tmaszkodott, ezrt a paraszti tmegek sorsa javtsa rdekben nem tett semmit.

1941-ben a britek s szovjetek megszlltk az orszgot, hogy a msodik vilghborban az irni vastkapacitst hasznljk, 1944-ben a nmetbart sahot pedig knyszertettk, hogy a fia, Mohamed Reza Pahlavi javra lemondjon. 1953-ban Irn miniszterelnkt, Mohammed Mosszadeket akit kt alkalommal is kpviselnek vlasztottak (1923 s 1944), majd 1951-tl az orszg miniszterelnke volt llamcsnnyel tvoltottk el a hatalombl. Ezt a brit s az amerikai titkosgynksgek szerveztk meg (Ajax-hadmvelet). J nhny trtnsz gy gondolja, hogy ez azrt trtnt, mert Moszaddek llamostotta Irn kolajkszleteit.

Moszaddek bukst kveten a sah egyre diktatrikusabban kormnyzott. Az Egyeslt llamok s az Egyeslt Kirlysg hathats tmogatst lvezve ugyan tovbb modernizlta az irni ipart, de eltiporta a polgri szabadsgjogokat. Uralma, melynek rsze volt a szisztematikus knzs, s ms emberi jogi megsrtse, vgl 1979-ben az irni forradalomba torkollott, melyben rezsimjt megdntttk. Klnbz csoportok tbb mint egy ves kzdelme utn vgl iszlm kztrsasg alakult Khomeini ajatollah vezetsvel, aki a tmegek tmogatst is lvezte.

Az j teokratikus politikai rendszer vallsi alap reformokat hajtott vgre, klpolitikjban nyugatellenes volt. Irn klnsen tvolsgtartv vlt az Egyeslt llamokkal szemben az 1953-as puccsban val rszvtele okn, amely megdnttt egy vlasztott kormnyt, hogy a sah elnyom rezsimjvel cserlje fel azt. Emellett Irn nyilatkozatot tett arrl, hogy nem ismeri el Izrael llam ltezst. Az j kormny tmogatott klnfle csoportokat, melyet a nyugati vilg nagy rsze fundamentalistaknt knyvel el. Ennek kvetkeztben nmely orszgok, kzttk az Amerikai Egyeslt llamok Irnt ellensges hatalomknt tartjk szmon mig.

1980-ban Irak megtmadta Irnt. A pusztt irakirni hbor 1988-ig folytatdott, egyik llam sem rte el cljt. Sok szzezren vesztettk letket, Irak tbbszr is bevetett vegyi fegyvert.

Nhny ve a demokratikus formkat rz politikai szerkezet j nhny reformista politikus megvlasztst tette lehetv, mint pldul a volt miniszterelnkt (Mohammad Khatami). A vita a reformistk s a konzervatvok kztt ma is folytatdik az orszg jvjrl, az iszlm rendszer keretein bell. A 2009-es vlasztsokon a konzervatv miniszterelnk-jellt megvlasztsnl felmerlt a vlasztsi csals lehetsge.[4][5][6][7] Ennek kapcsn zavargsok trtek ki.[8]

Rvid let llamalakulatok a 20. szzad sorn a mai Irn terletn: Giln, Mahabd, Npi Azerbajdzsn.

Lsd mg: Az irni kirlysgok teljes listja

A politikai rendszer alapjt kpez 1979-es alkotmny rgzti, hogy a legfbb hatalom az Irni Iszlm Kztrsasgban Isten, minlfogva az irni rendszer elnki teokratikus kztrsasgknt rtelmezhet.

Irn legmagasabb rang vallsi s politikai szemlyisge a Legfbb Vallsi Vezet, aki egyttal a fegyveres erk fparancsnoka is, s gyakorlatilag ellenrzst gyakorol mind a trvnyhoz, mind a vgrehajt, mind a bri hatalomra. jelli ki a 12 tag rk Tancsa hat egyhzjogszt, de kzvetve a hat jogi szakrt szemlynek kivlasztsra is befolysa van; br kzvetlenl a parlament vlasztja ki a jogi szakrtket, a jelltek listjt a Legfbb Vallsi Vezet ltal kijellt Legfbb Igazsggyi Mltsg lltja ssze. A Legfbb Vallsi Vezet szemlyt a Szakrtk Gylse vlasztja, akinek jogban ll indokolt esetben a Vezett meneszteni is.

Politikai rtelemben a Legfbb Vallsi Vezett utn a msodik legfontosabb szemly Irn politikai rendszerben a vgrehajti hatalmat gyakorl kztrsasgi elnk; szemlyt titkos szavazs tjn vlasztjk ngy vre, legfeljebb kt egymst kvet ciklusra. A kztrsasgi elnk nevezi ki a minisztereket, de a kinevezseket a parlamentnek is jv kell hagynia.

Irn legfbb trvnyhoz testlete a 270 tagot szmll Iszlm Nemzetgyls (parlament). Tagjait a np titkos szavazs tjn vlasztja ngy vre, ktforduls vlaszts tjn. A hozott trvnyeket az rk Tancsnak ratifiklnia kell.

Irnban az igazsgszolgltats ersen politikai befolys alatt ll. A Legfbb Igazsggyi Mltsgot s trvnyek vgrehajtsnak felgyeletrt felels Legfelsbb Brsg tagjait a Legfelsbb Vallsii Vezet nevezi ki. A Legfbb Igazsggyi Mltsg s a Legfelsbb Brsg bri vlasztjk ki a Legfelsbb Brsg elnkt s a Legfbb gyszt.

Irn harmincegy tartomnybl ll:

Gazdasga: agrr-ipari orszg.

2012-ben az Irnt sjt embarg miatt, nehezen tudnak dollrhoz s eurhoz jutni, ezrt jelentsen cskkentek a jegybanki devizatartalkok. Ennek kvetkeztben 2012. janur s szeptember kztt 60%-kal rtkeldtt le a ril. Ez v augusztusban 12260 ril volt az amerikai dollr hivatalos rfolyama, de a feketepiacon 25650 rilt kellett fizetni.[21] Oktber els kt napjn pedig 25%-ot vesztett a nemzeti valuta az rtkbl.[22]

2016. janur 16-n az Eurpai Uni s az Amerikai Egyeslt llamok vget vetett a gazdasgi szankciknak Irnnal szemben, miutn Nemzetkzi Atomenergia-gynksg jelentse szerint teljestettk a 2015-ben alrt megllapodsokat.[23]

A mezgazdasg fejldse felfel vel, ez elssorban az ntzs kiterjesztsnek tulajdonthat. Legfontosabb termesztett nvnyek: bza, rizs, gyapot, datolya, citrusflk.

A mezgazdasg szmra a Kaszpi-tenger mellett elterl termfldek a legrtkesebbek; itt gabonaflket, rizst, gyapotot, gymlcst s tet termesztenek.

Sokan foglalkoznak nomd kecske- s juhtenysztssel.

Erteljesen fejldtt a kolajfinomt-ipar (bdnban tallhat a vilg legnagyobb kolaj-finomtja) s a petrolkmia. Ms ipargai: vaskohszat, gpgyrts, gpkocsiipar, textilipar, bripar, elektrotechnika s lelmiszeripar.

A perzsasznyegszvs az irniak hagyomnyos foglalkozsa, vilgszerte hres.

Fontosabb svnykincsei a kolaj, a feketeszn, a vas- s sznesfmrcek.

Fbb kereskedelmi partnerek 2013-ban:[24]

Irn rendelkezik a vilg msodik legjelentsebb olaj- s gzkszletvel.[1] A jelenlegi kiaknzs mretei azonban messze elmaradnak a lehetsgektl, a Khomeini-idszak eltti termelsi szintektl. Irn olaj- s gzberendezsei elavultak, az iraki-irni hbor okozta krokat mg mindig nem hoztk rendbe, nem trtntek jelents j beruhzsok sem. Az amerikai bojkott, a nemzetkzi szankcik s a klfldi olajvllalatok tartzkodsa az j beruhzsoktl htrltatjk az j termel kapacitsok fejlesztst. Az irni atomprogram miatt kialakult konfliktus, a fejlett nyugati orszgok, gy Franciaorszg fokozatos kivonulshoz vezet. Irn a nyugati cgek helyett a fknt knai s az orosz energia-egyttmkdst helyezi eltrbe. 2004-ben Knval 70 millird dollr rtk hossz tv megllapodst kttt. Oroszorszggal kzs rdeke, hogy lehetsg szerint tvol tartsa ms orszgok nagyvllalatait a Kaszpi-tenger krnyknek olaj- s gzkszleteitl. Az irni elkpzelsek kztt szerepel a kaszpi-tengeri olaj- s gzkszletek kijuttatsa a dl-irni kiktkn keresztl a nemzetkzi piacokra. Irn rdekelt abban, hogy India kulcsfontossg, hossz tv energia-szlltjv vljk. Perspektvban szmt az eurpai piacokra is, amelyeket klnbz tvonal, jelenleg mg tervezsi szakaszban lv vezetkekkel, alternatv tvonalakon kvn elrni Szrin, Trkorszgon, Grgorszgon, Ukrajnn stb. keresztl. Tekintettel arra, hogy hatalmas gzkszletekkel rendelkezik, belthat idn bell a cseppfolystott gz egyik legfontosabb forrsv vlhat.

A Perzsa-bl partjn lv busheri atomermvet 2007-ben nyitottk meg. Ezen kvl szmos nukleris ltestmnye van. Szghnd kzelben urnrc-feldolgoz zemel. Guhane bnyakomplexum. Iszfahnban nukleris reprocesszl zemel. Arakban nehzvz-elllt mkdik. 2005. szn hmdinezsad kijelentette, hogy Irn folytatja atomprogramjt, a Nemzetkzi Atomenergia-gynksg tiltakozsa ellenre is. Donald Rumsfeld amerikai vdelmi miniszter fontolgatta az irni nukleris ltestmnyek elleni lgicsapst. Az irniak a kvetkezetessg hinyt srelmezik az USA nukleris politikjn. Irn alrta az atomsoromp-egyezmnyt, s hajlandak ellenrzs al vonni ltestmnyeiket, addig Izrael nem rta al ugyanezt. Ahmedinedzsd szmtalanszor kinyilvntotta, hogy el fogja trlni a Fld sznrl Izraelt, a zsid llamot, ellenrket pedig nem engedtek be atomltestmnyeikbe, amelyekben titkosszolglati forrsok szerint atomfegyver ellltsn fradoznak. A jelenlegi irni elnk kevsb harcos retorikt folytat, de tmogatja a trekvst Izrael elpuszttsra. Irnnak Oroszorszg is fejlett fegyverrendszereket szlltott az elmlt vekben.

Irn rott trtnete tbb ezer ves. Tbb ezer v alatt sokat ptkeztek. A kulturlis emlkek kzl vilgrksgg nyilvntotta az UNESCO[3] a kvetkezket:

Az irni atomprogramot az 1950-es vekben indtottk. Az orszg jelenlegi ltestmnyei kz tartozik szmos kutatreaktor, egy urnbnya, egy majdnem teljesen ksz atomreaktor, s egy urn feldolgoz zem, melynek a terletn urndstssal is foglalkoznak.

Az Irni rgynksg els, Sian-1 nev mholdjt 2006-ban indtotta el. 2007-ben egy rrakta indult tjra.[25] Clja az egyetemi hallgatk kutatsi munkjnak elmozdtsa s a tudomny fejlesztse volt.[26] Ksbb kifejlesztettk a Safir raktt, melynek segtsgvel 2009. februr 3-n Fld krli plyra lltottk az Omid mholdat.[27][28]

Nem hivatalos nemzeti szimblumok:

A megszokott dvzlsi forma a kzfogs, amely viszonylag enyhe kzszortst jelent s amelyet enyhe meghajls is ksrhet. A frfiak csak akkor foghatnak kezet egy nvel, ha a n a kezdemnyez. Ha a n nem nyjtja a kezt, akkor mosollyal ksrt enyhe biccentssel dvzljk. Egy gyerekkel val kzfogs a szlk megbecslst fejezi ki.

Az irni konzervatv mohamedn kultra sok mindenben korltozza a nket. A frfiak a kikezdhetetlen fejei egy csaldnak s a fikat is sokkal jobban megbecslik, mint a lnyokat. A vls nagyon ritka esemny.

Az irniakat a pontossg nem tartja izgalomban. Az idt rugalmasan fogjk fel: az emberi szksgletek fontosabbak, mint egy merev rarend betartsa. Nem tartjk teht illetlensgnek egy gyfl vrakoztatst sem.

A nk hagyomnyosan csak olyan ruht viselnek a nyilvnossg eltt, melybl csak a kezk s az arcuk ltszik ki. Ujjatlan ruhk s blzok nem hordhatk. A nk hajt sllal vagy a hagyomnyos fekete maqhna-ehhel kell befedni.[29]

Nemzeti teleik a klnfle kebabok, fleg a cselo-kebab.[30] A cselo-kebab birkbl kszlt nyrsonslt. Hagyma, paradicsom, friss zldsgek s fszernvnyek, gyakran tojs s klnfle mrtsok egsztik ki a rizses, vajszeletes kompozcit.

A frissenslteket gyakran kzzel eszik. A rizst olykor mazsolval, pisztcival vagy srgs sfrnnyal zestik s forr birkafaggyval meglocsoljk.

Kukuszabszi nven a zldsg-felfjtat illetik. A saltaflket tvgygerjesztknt eszik. A salta mellett mg jellemz a panr nev ss sajt s a maszt, amely joghurt.

Az dessgek igazi keleti csemegk: a magyar konyhhoz kpest tl desek, szinte sziruposak.

A kenyrflk: a szngki falusi lngos, a lvs forr kavicsokon sttt hatalmas lepny, a brbri hosszks kenyrfonat.

Hres az irni kavir.

Nemzeti italaik a tea (csj) s a dugh (dough). A dugh hgtott, ss joghurt mentafvel zestve. Jellemz mg a limu vegyes gymlcskbl s az ab-limu citrombl kszlt limond. A srt abedzsonak hvjk, csak kevesen isszk. A sarab hres fehr bor. A Kaszpi-tenger krnykn jz konyakot is ksztenek.[31]

Tehern az orszg mdiakzpontja. Itt jelenik meg tbb napilap: Jumhori-yi Islami, Resalat, Kayhan, Akhbar, Ettelaat s tbb angol nyelv napilap is: Tehran Times, Kayhan International, Iran Daily, Iran News. Slyos llami cenzra uralkodik az orszgban, ahol mr az internet s a szabad sajtt jelent blogok is tmads alatt llnak.[32] 128 kb/s-ra korltozzk a maximlis sebessget, amely lehetetlenn teszi a multimdis tartalmak elrst s a nagy svszlessget ignyl szolgltatsokat. Tbb akadmikus tiltakozott ez ellen, mert szerintk visszaveti az orszg fejldst amikor az egsz vilgon a svszlessg bvtst kiemelt prioritsknt kezelik. Kna utn Irnban cenzrzzk a legtbb weboldalt, lehetetlenn tve letltsket.

A 30 irni televzin kvl San Fernando Valley-ban (Los Angeles mellett) mkdik egy fggetlen televzi is, amely az irniakat cenzramentesen tjkoztatja a vilg esemnyeirl.

Javasolt oltsok Irnba utazknak:

Malria ellen gygyszer van. (Nyugati s Dli hatrvidkeken nagy a kockzata a fertzsnek).

Ktelez olts, ha fertztt orszgbl rkezik/orszgon t utazik valaki:

Az iszlm erteljes hatsa Irnt zsia egyik legbiztonsgosabb orszgv teszi a klfldiek szmra. Br elfordulhat, hogy egy klfldit politikai vizsglati fogsgba vetnek, minden esetre jval ritkbban mint a mltban. Nem javasolt viszont az orszg keleti hatrvidknek megltogatsa s a szrazfldi hatrtlps Pakisztnba vagy Afganisztnba. Ugyangy kockzatos lehet az iraki hatr kzelbe val utazs.[33]

Az orszg eddig 11 aranyrmet szerzett a jtkok sorn. A legeredmnyesebb sportg a birkzs.

Az Irni labdarg-vlogatott trsgi jtkokon sokszor llt dobogn.

See the original post here:
Irn Wikipdia

Related Posts

Comments are closed.